Web Programları

CSS

Web ProgramlarıHTML tasarımda metin biçimlendirme alanında çok geniş olanaklar sunar. CSS, (Stil şablonları) ise bunu bir adım daha öteye götürür, sayfalar için global şablonlar hazırlama imkanı verdiği gibi, tek bir harfin stilini; yani renk, font, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki esnekliğidir.

CSS kodları HTML kodlarının içine yazılırlar. Türüne göre body veya head bölümlerinde yer alabilirler. Bunların dışında harici CSS dosyaları oluşturulup bunlar gerektiğinde HTML belgesi içerisinde çağırılabilirler.

JAVASCRIPT

Javascript Netscape firması tarafından geliştirilmiş olan bir script dilidir. Web sayfalarında açılır menüler, bazı animasyonlar, hesaplamalar vb. pek çok şey Javascript ile yapılır.

Abartmadan kullanıldığında Javascript şu anda web teknikleri içinde yer alan, en önemli ve faydalı bir yazılımdır. JavaScript'in çalışması için tarayıcının onu desteklemesi ve tarayıcının buna izin vermesi gerekiyor.

ASP

ASP, Microsoft tarafından 1996 yılında geliştirilmiştir. ASP, Active Server Pages (Aktif sunucu sayfaları) ifadelerinin kısaltılmış biçimidir. ASP tek başına bir programlama dili değildir. Özellikle web sunucusu ile çalışan bir tekniktir. ASP sayesinde veri tabanı uygulamaları ve elektronik ticaret siteleri kolayca yaratılabilir.

İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera gibi browserlarda aynen çalışacaktır. ASP içerisinde Vbscript ve Javascript denilen scripting dilleri kullanılabilir. Bu da ASP'yi daha cazip hale getiren özelliklerden birisidir.

ASP.Net

Microsoft tarafından pazarlanan bir web uygulaması teknolojisidir. Özdevinimle web sayfaları, XML tabanlı web hizmetleri elde edilmesini sağlar. Her ne kadar isim benzerliği olsa da ASP.NET, ASP'ye oranla çok ciddi bir değişim geçirmiştir. ASP.NET kodu ortak dil çalışma zamanı alt yapısına dayalı çalışır.

ASP.NET belgeleri ASPX yapısını kullanırlar. ASPX belgesi, özdevinimsiz (statik) HTML veya XHTML tabanlı, web sayfasında belirecek olan içeriğin yanı sıra, sunucu tarafından çalıştırılacak olan özdevinimli kodu da iki ayraç arasında tutar Bu her ne kadar sıkça kullanılan bir durum olsa da, genelde uzmanlarca tavsiye edilmez.

Onun yerine, içerik ve kodun ayrılması önerilir. Kullanılan dile göre, sunucu tarafından çalıştırılacak kodu içeren belge Sayfam.aspx.cs (C#) veya Sayfam.aspx.vb (VB.NET) olarak adlandırılabilir. ASP.NET'in kullandığı diğer belge türleri arasında ascx, asmx, ashx, master, sitemap, skin ve config sayılabilirler.

PHP

PHP, HTML içerisine sıkıştırılmış, sunucu tarafında çalışan, C tipinde bir script yazılım dilidir. PHP'nin en güçlü ve en önemli özelliği Oracle, Adabas D, Sybase, FilePro, mSQL, Velocis, MySQL, Informix, Solid, dBase, ODBC, Unix dbm ve PostgreSQL veri tabanlarına hızlı ve güvenli erişebilmesidir.

Expression Web (Frontpage)

Herkesin çok iyi bildiği Microsoft FrontPage, artık yerini Expression Web programına bırakmıştır. Expression Web, Web sayfası ve Web sitesi oluşturmak için geliştirilmiş bir programdır. Microsoft'un kendisine aittir. Expression Web'i önemli kılan birkaç özellik ise;

Basit bir doküman dosyası hazırlar gibi web sitesi hazırlanabilir, siteye ait sayfaları şema halinde oluşturup şemaya göre düzgün temellere oturtabilirsiniz.

Siteyi oluştururken yerleştirilecek web alanına ait dizini tanımlamada bir yığın FTP işlemi ile uğraşmadan dizin yapısıyla site yayınlanabilir.

Dreamweaver

Macromedia şirketi tarafından geliştirilen, Adobe'nin Macromedia'yı satın almasından sonra, Adobe Dreamweaver adını alan yazılım, bir ağ sayfası geliştirme aracıdır. Server Behaviors Dreamweaver ile sunucu taraflı projeler geliştirme imkânı sağlayan kullanıcı dostu bir ara yüzü de bünyesinde barındırmaktadır.

Dreamweaver'da;

Kayıt giriş

Güncelleme ve silme gibi veri tabanı işlemlerinden, üyelik sistemi ve kullanıcı yönetimi gibi birçok işlemi yapabilmek mümkündür.

Herhangi bir programlama bilgisine de ihtiyaç olmadan bu tür projeler geliştirilebilir.

Dreamwaver'da kullanılabilecek web programlama dilleri şunlardır: HTML, PHP, ASP (VB script ve Javascript, ASP.NET, Javascript, CSS, XLS,XML, Action Script, Java vs.

Web Tasarımında Size Sunulan Hizmetler ReklamPlus Desteğiyle Hizmetler;

 • Domain ve hosting
 • Şık bir kurumsal tasarım
 • Firma kimliğinize uyumlu renklerde sizi yansıtan projeler
 • Kullanıcı dostu sayfalar
 • Benzersiz ve yaratıcı tasarım uygulamaları
 • Özel fotoğraf çekimleri ile orjinal görseller
 • Orjinal içerik yazımı
 • Tasarımın ağırlaştırmadığı, hızlı açılış süresine sahip web siteleri
 • Seo Optimizasyon ve Google Adwords ile arama motorlarında 1. sayfa hedefi
 • Web sitenizde sonradan yapılacak eklemeleri sağlayacak bir yazılım
 • Seo uyumlu yazılımı olduğu gibi dilerseniz seo çalışmalarının düzenli bir şekilde yapılması.

Seo

Seo