Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir?

Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir?

Web siteleri üzerinde yapılan ve arama motorlarında ön sıralarda çıkmayı sağlayan yöntemlere SEO denir. Sosyal medya optimizasyonu ise yine aynı şekilde sosyal ağların belirlenen kriterlere ve hedeflere göre yapılandırılmasıdır.

Kısaca web siteleri üzerinde yapılabilen ön sırada çıkma çalışmalarıdır. Bir web sitesinin optimize edilerek istenilen bilgilerin ve içeriğin sosyal mecra veya kullanıcılara kolayca yayılmasını sağlar. Gelişmiş ve gittikçe daha çok gelişmeye devam eden sosyal ağların en büyük projeleri sırası ile Facebook, Myspace ve Twitter’dır.

Sosyal Medya Optimizasyon İçin Yapılması Gerekenler,

Sosyal medya pazarlama yöntemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta optimizasyon işlemleri. Hedef kitleye göre hazırlanmayan reklamlar istenildiği kadar büyük ağlarda paylaşılırsa paylaşılsın başarı elde edemez.

Aynı zamanda kişisel web adresleri ve bloglar da optimizasyon işlemleri yapılmadan istenildiği kadar başarı sağlayamaz.

    Sosyal Medya Optimizasyonu
  • Güncellik; Bilgi aktarımı tamamen internette, bu duruma ayak uydurmak için güncel olmak gerekir.
  • İçeriğin paylaşımı; Eğer içerik ziyaretçiler tarafından beğeniliyorsa, bu ziyaretçiler tarafından başka kişilere gönderilmek istendiğinde, bunu kolaylaştıran e-posta simgelerine yer verilmelidir. Bu içeriğin yayılmasını sağlayacaktır.
  • İçerikte ses, video gibi metine dayalı olmayan kaynakları kullanılması; Site ziyaretçilerinin ilgisini çekecek ses ve görsel paylaşımlar kullanılmalı. Ziyaretçi sayısını artırmak ve içeriğin daha çok kişiye yayılmasını sağlamak için sıkıcı metinlerden vazgeçmelidir.
  • İnsanların internette nerede vakit geçirdikleri bulunmalı ve oraya yönlenmeli; Müşterilere ulaşabilmek için onların nerede vakit geçirdiklerini ve ne ile uğraştırdıklarını anket gibi araştırma yollarıyla bulunmalı ve sitede buna yönelik yapılandırmalar uygulanmalıdır.
  • Rakiplerin takibi; Sahip olunan sitenin konusu ile ilgili sitelerin, ziyaretçi sayıları, reklamları, içeri kontrol edilmeli; ziyaretçi çeken yönleri sahip olunan sitede de uygulanmalıdır.
  • Site sadece satılacak ürünlerden oluşmamalı; Sitenin içinde ürünler ve promosyonlar dışında, ilgi çekici başka konularda içerik de olmalıdır. Örneğin; reklam yapılacak kurumla ilgili haberleri ve gelen mesajlar paylaşılmalı, anketler hazırlanmalı, kurumun sosyal etkinlikleri sayfada paylaşılmalıdır.

Sosyal medya optimizasyonu gerektiği düzende yapıldığı taktirde firmanızın ilk sırada yer alacak tanıtımlara sahip olması sağlanır. Böylece etki alanınız genişler ve potansiyel müşterilerinize kendinizi tanıtmış olursunuz. 

Seo

Seo