AdWords Nasıl Çalışır?

Google Adwords Nasıl KullanılırGoogle Adwords kullanımı oldukça basit bir sistemdir. Ancak öncesinde geniş bir araştırma, anahtar kelime belirleme ve reklam oluşturma süreçlerini kapsar.

Öncelikle yapılacak tanıtım belirlenir. Konuyla ilgili anahtar sözcükleri seçilip, reklam hazırlanarak yayına verilir. Aktive ücreti dışında, reklam veren Google Adwords aracılığıyla yapılan her bir ziyaret için ücret öder, performansa göre değişikliğe gidip tanıtımını istediği kadar yayınlayıp kaldırabilir.

Kolaylığı ve yaygınlığı nedeniyle Google Adwords tüm dünyada çok sık kullanılan bir Google teknoloji türüdür.

Anahtar Kelime Tespiti: Anahtar kelimeler reklamınızın aramalarda gözükmesini sağlamak için seçtiğiniz sözcükler ya da kelime öbekleridir. Örneğin ayakkabı satıyorsanız AdWords kampanyanızda anahtar kelimeleriniz ayakkabı satışı ile ilgili olmalıdır. Böylelikle hem diğer siteler hem de potansiyel müşteriler sizi görebilir.

Diğer Sitelere Reklam Verme: Seçtiğiniz anahtar kelimeler ile hem Google ve Yandex gibi arama motorlarında görünürken hem de farklı sitelerde de rastlanabileceksiniz. Tanıtımlarınız Google’ın sahip olduğu ya da ortağı olduğu sitelerde görüntülenebilir.

Google, anahtar kelimelerinizi Görüntülü Reklam Ağındaki web siteleriyle eşleştirerek tanıtımlarınızın nerede görüntüleneceğini otomatik olarak belirler. Belirli yerleşimleri seçerek siz de bu duruma öncülük edebilirsiniz. Reklamlarınızın sergileneceği internet adreslerini belirleyebilirsiniz.

Reklam Sıralaması: Tanıtım yapmak isteyenlerin sayısı fazla olduğu için birden çok reklamı arama motorlarının ilk sayfasına taşımak güç bir hal alıyor. Genel olarak 3 – 4 adet tanıtıma izin veren sayfada Google, hangi kampanyaların hangi sırayla gösterileceğini belirlemek için Reklam Sıralaması özelliğini kullanıyor. Böylelikle adil bir seçim yapılmış oluyor. Adwords de bu bağlamda reklam sıralaması için ideal bir araç oluyor.

Reklam sıralaması aşağıdaki hususlara göre şekillenir:

  • Harcanacak tutar,
  • Reklamın ve internet adresinizin kalitesi,
  • Reklam uzantılarınızın ve diğer reklam biçimlerinin beklenen etkisi,
  • Teklif verme ve reklam kalitesi.

Seo

Seo