Google Adsense

Google’ın en önemli hizmetlerinden biri olan Google Adsense sayesinde, site sahipleri sayfalarında Google Reklamlarını yayınlayabilir, popülaritesine ve tıklanma oranına göre Google’dan parasını alabilirler.

Google Adsense: Google’dan reklam alma

Google Adwords: Google’a reklam verme

Google Adsense Nedir

Sonuç olarak, Google Adsense yayıncıları, Google Adwords reklam verenlerinin reklamlarını yayınlarlar. Google Adsense yayıncıları Google’dan para alır, Google Adwords reklam verenleri popülerlik karşılığında Google’a para öderler.

Reklam veren bir web sitesine sahip ise o siteden para kazanmak için hemen Google Adsense Sayfası‘na başvuru yapmalıdır. Başvuru yapan hesaplar Google Adsense editörleri tarafından incelenir, uygun bilgiler sonrası hesabı kabul ederler. Tabiki reddetme gibi bir durumda söz konusudur.

Google Adsense’de çeşitli reklam seçenekleri vardır. Bu reklam seçenekleri;

İçerik İçin AdSense

Bu alan, en populer reklam seçeneğidir. Kullanıcıların bir çoğu reklamları buradan seçer. Bu bölümde gelişmiş seçenekler vardır. Örneğin tercihe göre Görsel ya da Text reklam yayınlanabilir ya da ikisi aynı anda yayınlanabilir. Ayrıca Text reklamlar için özel reklam paletide hazırlanabilmektedir.

Ayrıca bu alan tıklandığında ‘Bağlantı birimi’ adında bir reklam seçeneği vardır. Burası Google Adsense’in açıklamasına göre site ile ilgili bağlantıları gösterir. Ziyaretçi bu bağlantılara tıkladığı zaman içeriği birbirine yakın bir reklam menüsü ile karşılaşır.

Arama İçin Adsense

Bu reklam seçeneği ile bizzat Google’ın reklamını yapmış olursunuz. Sitenin her hangi bir yerine Google Adsense’ in verilen kod yayınlandığında, sitede Google’a özel bir palet oluşur ve site üzerinden ziyaretçilere küçük bir Google Arama Motoru oluşturulur.

Beslemeler İçin Adsense

Bu reklam alan şekli gayet basittir. Bir Adsense hesabı var ise panelden de görülebileceği gibi bir ‘RSS’ iconu vardır. Bu da demek oluyor ki halk arasında ‘Sitenin basit arayüzü’ olarak bilinen RSS’lere reklam eklenebilir. Pek yaygın olmayan bir reklam seçeneğidir.

Etki Alanı İçin Adsense

Google Adsense’a eklenmek istenilen reklamlar, sitede kazanç elde etmek istenilen ve geliştirilmemiş özel bir alan varsa burası en uygun yerdir. Burada basit bir kural vardır, sadece 1500 alan eklenebilir. Alanlar oluşturulduktan sonra buradaki Reklam Yöneticisine ekleniyor, alana özel reklam hazırlanır.

Google Adsense Kuralları

Google Adsense KurallarıGoogle Adsense’ in en çok dikkat ettiği kural ‘Kullanıcıyı Reklamlara Teşvik Etme’ dir. Örneğin reklamın yanında, üstünde veya altında ‘Lütfen Reklama Tıklayınız’, ‘Reklama Tıklamazsanız Üyeliğiniz Aktif Olmaz’ , ‘Linkleri Görmek İçin Reklama Tıklayın’ gibisinden yazılar direkt Google Adsense’ den ban sebebidir.

Geçersiz Tıklamalar: Google Adsense’ in altın kurallarından biriside budur. Reklam Yayıncısı, daha fazla kazanmak için bazı hilelere başvurabilir. Google Adsense bu hilelere kanmadığını defalarca göstermiştir ve hile yapanları sorgusuz banlamıştır. Amaç, kendileri ve Adwords yayıncısının parasını korumaktır.

Site İçeriği: Google Adsense, Mp3,VVarez, Adult gibi sitelere asla reklam vermez. Ancak adult sitelerin reklamını alır. En çokta burada eleştiri alır.

Reklam Yerleşimi: Google Adsense’ in yeni getirisi şudur ve bu sistem otomatik olarak devreye girer; bir sayfada 1 Arama İçin Adsense, 3 İçeriğe göre Adsense olmalıdır ve daha fazlası zaten kendiliğinden görünmez.

Seo

Seo