Facebook’ta Nasıl Reklam Verilir?

Facebook Reklamı Nasıl Oluşturulur

Türkiye’de yaklaşık 35 milyon kullanıcısı olan Facebook, en geniş aileye sahip sosyal medya aracı. Hemen her yaştan, cinsiyetten, statüden kullanıcı bulunmakta. Bu durum da reklam verenler için bulunmaz bir nimet oluyor. Önemli bir tanıtım mecrası olarak görülen Facebook, giderek gelişerek firmalara bu alanda farklı olanaklar tanıyor.

Geleneksel reklamcılıktan daha ekonomik ve avantajlı olan Facebook reklamcılığı, hızlı düzenlenmesi ve kolayca yayınlanmasıyla da oldukça ilgi çekici. Hemen hemen her firma bu yolla tanıtım yaparak gelirlerini katlıyor. Peki Facebook’ta nasıl reklam verirsiniz? İşte adım adım yapmanız gerekenler:

1. Bir Facebook Sayfası oluşturun

Kendi isminiz ile açtığınız sayfalardan ziyade “Facebook Official Page” olarak adlandırılan sayfalardan açmanız gerekiyor. Yayınladığınız tanıtımları kendi sitenize yönlendirseniz de firmanıza ait bir sayfa olmasında yarar var. Uzun dönemde kampanyalarınızın tamamının görüntülenebileceği sayfalara sahip olmak daha avantajlı olacak.

 • Özgün bir kapak fotoğrafı seçin ve profil resmi olarak logonuzu kullanın
 • İnsanların sayfanızı ziyaret ettiklerinde yakınlarda gerçekleşmiş bir hareket görmeleri için bir gönderi oluşturun
 • Sayfanızı beğenmeyi ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

2. Facebook’tan onay e-postası geldikten sonra, sayfanızı düzenleyin.

“Official Page”inizi oluşturduktan sonra sayfanızı kurumsal bilgileriniz ile doldurabilirsiniz. Firmanızın geçmişi, hizmetleri, referansları, duyuruları vb. olabilir. Reklamlarınızı yayınlamadan önce bu bilgileri girerek donanımlı bir sayfa oluşturabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin sayfanızı beğenmesini ve takip etmesini sağlayabilirsiniz.

3. Kredi kartınızı hazırlayın ve Facebook reklam yönetim sayfasına gidin.

 • Ana sayfanızın sol sütununda bulunan “Ads and Pages” linkine tıklayın.
 • Açılan sayfada sağ üstte bulunan “Create an Ad” linkine tıklayın.
 • Ödemenizi yapın.

4.  Facebook reklam içeriğini oluşturun.

Facebook Reklamı Nasıl Verilir

Reklam içeriklerinizi oluşturma aşamasında içerik, kullanılan görsel, hedef kitle belirleme ve benzeri konular ciddi önem taşımaktadır. İyi bir analiz yaparak kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik, ilgi çekici reklam metinleri oluşturabilirsiniz. Bütçenizin boşa gitmemesi için iyi bir plan dahilinde hareket etmeniz gerekir.

 • Sayfanızın hayran kitlesini artırmak için birden fazla reklam oluşturun.
 • Reklamlarınızın sadece ulaşmak istediğiniz insanlara gösterilmesi için hedefleme seçeneklerini kullanın.
 • Reklamınızın hangi versiyonlarının daha fazla işe yaradığını belirleyin.

5.  Reklamınızı yayınlayın ve takip edin.

Tanıtımınızı oluşturduktan sonra yayınlama ve takip etme aşamasına geçebilirsiniz. Firmanızın kriterlerine uygun alanlarda, kullanıcı eğimlerine göre yayınlanan reklamlarınızı günde kaç kişinin tıkladığını, resmi sayfanıza gelen yeni takipçileri, paylaşımları ve şikayetleri ölçebilirsiniz.

6. Sayfanızda ilgi çekici içerikler yayınlayarak hayranlarınızla etkileşime geçin

 • Haftada en az bir kez Sayfanıza yeni bir gönderi ekleyin.
 • En önemli gönderilerinizi Sayfanızın üst kısmına tutturun.
 • Sorular sorun, özel haberler paylaşın ve insanlar sayfanızda gönderi yayınladığında veya yorum yaptığında kendilerine cevap verin.

7. Hayranlarınızın arkadaşlarını etkileyin Facebook Reklamı Nasıl Verilir

 • Yer bildirimlerini ve etkinliklere katılımı teşvik edin veya sayfanızda daha çok hareket oluşmasını sağlamak için bir teklif oluşturun.
 • İnsanlar sayfanızdaki içerikle etkileşime geçtiğinde, arkadaşları bu hareketi görebilir.
 • İnsanlar sayfanızı beğenmek, sayfanızda yorum yapmak veya yer bildiriminde bulunmak gibi hareketler yaptığında bu hareketleri arkadaşlarına tanıtabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanın!

Siz de firmanızın kampanyalarını, yeni ürünlerini ve hizmetlerini sosyal medyayı kullanarak yapabilirsiniz. Her gün milyonlarca kullanıcısı ile dev bir pazar niteliğini taşıyan Facebook, hedef kitlenizi belirleyebileceğiniz, satış ve pazarlama gelirlerinizi artırabileceğiniz bir mecra. Bu uçsuz bucaksız okyanusta kendinize de yer bulabileceksiniz.

Facebook’ta reklam verme özelliklerinden yararlanarak tamamen kendinizin yöneteceği kampanyalar kurabilir, hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. 

Seo

Seo